BLEFARİT NEDİR?

BLEFARİT NEDİR?

Göz kapak kenarının iltihabi hastalıklarına blefarit denir. Sık rastlanan bir durumdur, kronik bir hastalıktır, hastalık iyileşme ve tekrarlamalarla devam edebilir. Göz kapaklarında kaşıntı, kızarıklık, çapaklanma ve gözde yabancı cisim varmış gibi hissi yakınmalar oluşur. Bu hastalarda şalazyon ya da arpacık daha çok görülür. Kirpik diplerinde ülserler ve kabuklanmalar oluşabilir, bazı kişilerin kirpiklerinde dökülmeye neden olabilir, kirpik diplerinde kepeklenme şeklinde pul pul döküntüler oluşabilir, bu kepeklenme bazı hastaların cilt yapısıyla ilgili olarak baş ve kulaklarda da görülebilir.

Tedavi uzun ve zordur, blefaritte en önemli tedavi yöntemi göz kapaklarının temizliğine dikkat etmektir. Kabuklar, kepek ve yağ artıkları nazikçe temizlenmelidir. Atmosferik koşullar (toz, duman, güneş, deniz suyu) refraksiyon kusurları belirtilerin şiddetinin artmasına neden olabilir.

Kapak temizliği dışında enfeksiyon tedavisi, yapay göz yaşı damlaları ve eğer yağ bezi işlev bozuklukları varsa bunun tedavisi gereklidir.

Bu gönderiyi paylaş


ARA
YOL TARİFİ