Göz Kapağı Düşüklüğü (pitozis) Nedir?

Göz Kapağı Düşüklüğü (pitozis) Nedir?

Göz kapak aralığı normalde 8-10 mm’dir. Kadınlarda ve çocuklarda , erkeklere göre 2 mm daha fazladır. Göz kapağının normal seviyeden aşağıda bulunmasına ‘’pitozis’’ denir. Göz kapağı düşüklüğü basit bir estetik sorun değildir, bazı hastalıkların habercisi veya işareti olabilir.

Göz kapağı düşüklüğü hangi hastalıkların belirtisidir?

Göz kapağı düşüklüğü (Pitozis) hem çocuklarda hem de yetişkinlerde görülebilir. En sık görülen pitozis tipleri doğumsal veya kas zayıflığına bağlı olarak yaşlanma ile meydana gelir. Göz kapağı düşüklüğü basit bir estetik sorunu değildir. Bir çok farklı sebeple meydana gelebiliyor. Bu sebepler arasında ihmal edilmemesi gereken ciddi hastalıklar da var. Bu nedenle güvenilirliği olmayan tedaviler veya basit bir estetik operayona karar vermeden önce mutlaka detaylı bir inceleme gerektiğini unutmayın.

Ameliyat öncesinde göz kapağı düşüklüğüne neden olabilen hastalıkların araştırılması oldukça önemlidir. Göz kapağı düşüklüğüne neden olabilen hastalıklar şunlardır.

Nörolojik hastalıklar
Myastenia graves
Üçüncü sinir felci
Beyinde yer kapalayan bir tümör veya damar genişlemesi (Anevrizma) neden olabilir.
Horner Sendromu
Marcus Gunn sendromu
Oftalmoplejik migren
Multiple sklerozis
Kas hastalıkları nedeniyle düşük göz kapağı
Myastenia graves
Müsküler distrofiler
Kronik progresif eksternal oftalmopleji
Okülofarengeal distrofi

Göz Kapağı Düşüklüğü Muayenesi

Miyastenia graves hastalarında muayene bulguları nasıldır?

• Göz kapağı düşüklüğü muayenesi standart bir göz muayenesinden oldukça farklıdır. Örneğin göz kapağı düşüklüğü hastalarında şaşılık muayenesi mutlaka yapılmalı. Yukarı ve aşağı bakış yönlerinde göz kapaklarında tik veya atma görülebilir. Buna Coogans eyelid twitch sign adı verilir. Bu özel muayene metodunun dışında ayrıca buz testi ve yukarı bakış testi uygulanabilir.

 

Göz kapağı düşüklüğü neden olur?

• Göz kapağı düşüklüğü nedenleri arasında en sık olarak yaşa bağlı olan senil pitozis ile karşılaşılıyor. Bu tip genellikle 50 veya daha sıklıkla 60 yaşından sonra belirginleşmeye başlar. Yaş ile göz kapağı düşüklüğü artar. Yaşa bağlı oluşan bu pitozisin latince adı Aponevrotik Pitozis’tir.

Göz Kapağı Düşmesi Ameliyatı

Göz kapağı düşüklüğü ameliyatı hem görme için hem de estetik olarak kişinin psikolojik durumu için oldukça önemlidir.

Göz kapağında düşme veya sarkma çok az fark edilecek veya kapağın tüm gözbebeğinin üzerine kapatacak kadar olabilir. Ameliyat genellikle düşük göz kapağı için en iyi ve kalıcı tedavidir.

Bu gönderiyi paylaş


ARA
YOL TARİFİ