Göz Önünde Görülen Uçuşmalar!

Göz Önünde Görülen Uçuşmalar!

Bazı kişiler zaman zaman gözlerinin önünde hareket eden; nokta, leke, kalka, bulut yada ipliksi yapılar görebilirler. (sinek uçuşması ya da örümcek ağı tanımlamalarını yapabilirler.) özellikle açık renk zeminlere baktıklarında daha çok farkedilir.

UÇUŞMALARIN NEDENLERİ:

Orta yaşlara gelindiğinde vitreus jeli sertleşmeye ve büzülmeye başlar. Bunun sonucunda retinaya sıkıca yapışık olmayan arka vitreus retinadan tamamen ayrılır. Arka vitreusun retinadan ayrılması yaş dışında başka nedenlerle de olur.

BUNLAR:

Miyopi

Geçirilmiş katarakt ameliyatı

Üveit gibi hastalıklar

Özellikle delici olmayan, künt göz yaralanmaları.

Arka vitreusun ayrılması genellikle sorunsuz gerçekleşir. Ancak arka vitreusun retinaya yapışık olduğu bölgelerde bu ayrılma sırasında küçük miktarda göz içine kanama olabilir. Bu kendini göz önünde uçuşmalarda artış şeklinde gösterir. Ya da yapışıklık çok sıkıysa arka vitreusun retinayı çekmesiyle retina da yırtık ya da delik oluşabilir. Bu durum kendini  ani ışık parlamaları şeklinde gösterir. Erken tanı koyulup tedavi edilmezse retina dekolmanına yol açabilir.

Göz önündedeki uçuşmalar, retinada bir sorun yoksa tedavi gerekriren bir durum değildir. Zaman zaman hasta için sıkıcı bir durum oluştursa da tıbbi yönden önemi yoktur. Ancak uçuşmaların yoğunluğunda artış olursa mutlaka kontrol gereklidir.

Bu gönderiyi paylaş


ARA
YOL TARİFİ