POLARİZE GÜNEŞ CAMLARI:

POLARİZE GÜNEŞ CAMLARI:

Güneş ışığı yatay bir yüzeyden yansıdığında çoğu kez son derece rahatsız edici bir parlama meydana gelir. Bu tür parlamalara uzun süre bakmanın bazı göz rahatsızlıklarına özellikle katarakt’a yol açtığı da saptanmıştır.

Örneğin denizciler durgun deniz yüzeyinden yansıyan yatay polarizasyondan etkilenmektedirler, şoförler de asfalt yüzeyinden yansıyan yatay polarizasyondan etkilenirler.  Polarize güneş gözlüğünün aksı bu yansımaya dik olarak yerleştirilirse sadece dikey titreşimler geçerek, yatay yansımalar ise güneş gözlüğü tarafından absorbe edilecektir. Şoförler ve kaynakçılar da polarize gözlüklerden yararlanmaktadırlar.

Kaliteli güneş gözlüklerinin tamamı parlamaları belli oranda azaltır. Ancak sadece yüksek kaliteli polarizasyon filtresi sayesinde seçici geçirgenliği sonucu parlamaları engelleyip ışığın göze ve görme merkezine ulaşmasını sağlar. Polarize filtre sadece bir düzlem yönündeki ışık dalgasının geçmesine izin verir. Eğer iki polarize filtre birbirine dik açılı olacak şekilde çakıştırılırsa ışık geçirmeyecektir.

Gerek içeride, gerekse dışarıda parlak ışığa maruz kalan birçok kişi optik açıdan uygun güneş gözlükleri kullanarak rahat etmektedir. Rahatsızlık belirtileri çok belirgin olmasada net görmeyi engelleyen göz kamaştırıcı ve aşırı parlak  ışıkların azaltılması ile tenis oynamanın veya bir maç izlemenin zevki artmaktadır.

Bu gönderiyi paylaş


ARA
YOL TARİFİ