Siklopleji Nedir?

Siklopleji Nedir?

Siklopleji, akomodasyonu sağlayan siliyer kas’ın çeşitli damlalar yardımıyla geçici olarak felç edilmesidir. Siklopleji işleminden sonra hasta okomadasyon (uyum) yapamaz. siklopleji her yaş için uygulanabilmekle beraber akomodasyonun çok güçlü olduğu çocukluk dönemlerinde  daha çok tercih edilir. Bu amaçla çeşitli ilaçlar kullanılabilir. Örneğin; atropin, homatropine, siklopentolat, skopolamin ve tropikamid gibi ilaçlar. Sikloplejiye bağlı olarak akomodasyon ortadan kalkacağı için kişi özellikle yakındaki cisimleri net göremez. Bu durumun düzelme süresi ilacın türüne göre değişir. Siklopleji sonrası subjektif testlerin uygulanabilmesi için kişinin sikloplejinin etkisi geçtikten sonra tekrar muayenesi gerekir. Bu nedenle çoğu durumda siklopleji uygulanmadan refraksiyon muayenesi yapılarak reçete yazılmaktadır.

Sikloplejik ilaçların olası yan etkileri:

  1. Allerjik reaksiyonlar: Göz ve çevresinde kızarıklık
  2. Toksik yan etkiler: (doza bağımlı olarak): Yüzde kızarıklık, ateş, taşikardi, davranış bozuklukları, hipnotik etkiler, delirium, halüsinasyonlar ve oryantasyon bozukluğu görülebilir, bu bulgular geçicidir. Ateş düşürücüler kullanılabilir, ciddi yan etkiler oluştuğunda doktora başvurulmalıdır.
  3. Siklopleji uygulandığı durumlarda geçici akomodasyon kaybı yanında pupillada (göz bebeği) genişleme görülür. Bu sayede gözle ilgili muayenelerin yapılması özelikle göz dibi muayenesi kolaylaşır. Ancak pupillanın genişlemesi kişinin ışıktan aşırı rahatsız olmasına neden olur. Siklopleji uygulanan kişilerde hasta bu açıdan uyarılmalıdır. Pupilla genişliği sikloplejinin etkisinin geçmesi ile eş zamanlı olarak düzelir.

 

 

Bu gönderiyi paylaş


ARA
YOL TARİFİ